O czym każda młoda mama wiedzieć powinna.

Karmienie piersią, tak zwane naturalne, jest bez wątpienia najlepsze dla dziecka. Pokarm zawiera przeciwciała odpornościowe i składniki zapewniające dziecku prawidłowy rozwój psychofizyczny oraz znacząco zmniejsza ryzyko chorób. Jednak każda troskliwa mama powinna pamiętać, że jej mleko nie pokrywa zapotrzebowania organizmu malucha na dwie ważne witaminy, a mianowicie D i K, które są niezwykle ważne w jego prawidłowym rozwoju.

Witamina D, zwana też witaminą Słońca, odpowiedzialna jest za prawidłowy rozwój mocnych kości i za wzrost dziecka. Niedostarczenie jej w odpowiedniej dawce i we właściwym czasie skutkować może krzywicą w wieku dorosłym.

Witamina K wpływa na proces krzepnięcia krwi i jej brak w organizmie może wywołać skazę krwotoczną. Dorośli i starsze dzieci spożywają urozmaicone pokarmy i mają w jelicie grubym „dobre” szczepy bakterii, które wytwarzają tą witaminę. Malutkie dzieci, noworodki i niemowlęta, nie mają jeszcze dobrze wykształconej flory bakteryjnej w jelitach, więc trzeba im witaminę K podać.